Az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar, az Óbudai Egyetem AI - Biztonsági - Blockchain - Drón Tudáshálója, a Hírközlési és Informatikai Tudományos Egyesület Számítástechnikai Szakosztálya, a European Organisation for Quality MNB Informatikai Szakbizottsága, az Itbusiness Publishing Kft., az (ISC)2 Hungary Chapter, és az ISACA Magyar Fejezete közös rendezvényére
Magfúzió, a jövő egy lehetséges energiaforrása?
Az emberiség nincs meg nélküle, és minden nappal egyre fontosabbá válik. Az emberek éheznek rá. Van ahol takarékoskodnak a rendelkezésre álló mennyiséggel, és van, ahol annyit termelnek, amennyire csak szükség van. Mi ez? A villamos energia.
A Föld lakossága részére a villamosenergia-termelés alapját ma a fosszilis energiahordozókból nyerhető villamos energia adja. Egyes kutatások szerint 70-100 éven belül a fosszilis energiahordozó nyersanyagok kifogyhatnak a Föld készleteiből. Miiből lesz akkor nagy mennyiségben villamos energiája gyermekeinknek vagy unokáinknak? Erre a nagy kérdésre adhat megoldást a jövő egy lehetséges energiaforrása: a magfúzió.
Az előadás első felében a magfúzió fizikai alapját, a plazma állapot szemléletes bemutatását beszélem el a résztvevőknek. Az előadás második részében pedig a mai magfúziós kísérleti berendezések ötleteiből mutatok be egy csokorral szemléletesen, kvalitatíven, elbeszélő stílusban néhány érdekességet. Az előadás végén röviden felvázolom, hol tartunk ma és mik a talán ma még futurisztikus kilátások. Az előadás végén mindannyian megérthetjük, hogy miért a magfúzió lehet a jövő egy lehetséges energiaforrása.
Előadó: Dr. habil. Rácz Ervin Ph.D., egyetemi docens, intézetigazgató, Óbudai Egyetem, Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar, Elektrofizika Intézet
Dr. Szenes Katalin
a HTE Szakosztály, az EOQ Szakbizottság, és az (ISC)2 Hungary Chapter elnöke
szenes.katalin@nik.uni-obuda.hu