Szeniorjaink munkái
A nosztalgiától az infokommunikációig
A kép rákattintva nagyítva megtekinthető!
Életképek a Szenior szakosztály működéséből
Az 1970-es években igény merült fel arra, hogy a híradástechnikai tudomány és ipar nyugállományba vonult szakembereinek is legyen fóruma a HTE-n belül. Ez az igény hívta életre a HTE Szenior Klubját.
Napjainkban szakosztályként működünk. Célunk szakmai szinten-tartásunk elősegítése, baráti kapcsolataink ápolása és felhalmozott tapasztalataink megőrzése és továbbadása.
Tevékenységünk között infokommunikációs szolgáltató központok (pl. a lakihegyi rádió adóállomás, Magyar Televízió stúdiója, Pannon GSM információs központ) megtekintése, előadások szervezése, oktatási intézményekkel való kapcsolattartás és technikai múzeumok látogatása szerepel.
Szakosztályunk tevékenysége, tagságunk lelkes aktivitása a HTE működését igyekszik elősegíteni.
Buzás Ottó
A mérnökök szerepe a társadalomban cím cikk a Mérnök Újság 2009. októberi számában (pdf) >>
Nemes László
Oklevele megszerzése után a Néphadsereg rádiólokátor-technikai alakulatához kapott beosztást. Ebben a munkakörben a távolfelderítő lokátorok nagyjavítás utáni installálását, majd a kezelő szaktisztek szakmai továbbképzését végezte. A HM-nél 1957-ben ez a beosztás megszűnt, így az Orion Rádió Villamossági Gyár Televízió Fejlesztési Osztályára került gyártmányfejlesztői munkakörbe. Kifejlesztette az akkori idők legnépszerűbb fekete-fehér Orion TV vevőkészülék prototípusát.
Az Aranydiploma letölthető változata (word) >>
Sárkány Tamás
Felsőfokú tanulmányait a Pázmány Péter Tudományegyetem bölcsészet-tudományi karán végezte, ahol 1948-ban fizika-matematikai doktorátust szerzett. Ezután az Orion gyár újpesti laboratóriumában elektronikus műszereket fejlesztett, majd 1950-től 1991-ig a Távközlési Kutató Intézet munkatársa, majd főmunkatársa és tudományos tanácsadója. Fő tevékenysége számos átviteltechnikai műszer kifejlesztése, melyeket sorozatban gyártottak.
Munkássága letölthető változata (word)>>
Szentiday Klára Mária
Szentiday Klára dr. villamosmérnök-fizikus kutatóként félvezetőfizikával és optoelektronikával foglalkozott, eredményeiről szakcikkek és műszaki szakkönyvek tanúskodnak. Mint főiskolai docens, új tantárgyakat és egy új ágazatot fejlesztett ki a digitális technika és a félvezetőszenzorok szakterületén, évekig a főiskola TDK elnöke volt. Nyugdíjba vonulása után szépirodalmi regényeket ír; három könyve jelent meg eddig, melyek főként műszaki miliőben játszódnak, hőseik villamosmérnökök, geofizikusok, tudományos kutatók.
Munkássága letölthető változata (word)>>
Pap János
Pap János, nyugdíjas vasutas tagtársunk két évtized kutatómunkájának eredményét igényesen feldolgozta, és A magyar vasúti távközlés rendhagyó krónikája 1846-2000 című három kötetes könyvet írt a vasúti távközlés múltjáról.
A könyv letölthető változata két részben: 1-13. fejezet, 14-18. fejezet
Herpy Miklós - Sipőcz István
Herpy Miklós a Távközlési Kutató Intézet Mikrohullámú főosztályának egykori munkatársa életéből 33 évet szentelt a mikrohullámú berendezésekkel kapcsolatos kutatás-fejlesztési munkáknak. 1974 és 1984 között főosztályvezetőként irányította a 4, 6, 7, és 8 GHz-es harmadik generációs rádiórelé-berendezéscsalád kidolgozását. A kiváló eredményt hozó munkáért őt és hat vezető munkatársát Állami Díjjal tüntették ki.
Sipőcz István 1974-ben lett a Távközlési Kutató Intézet munkatársa. 1980-tól rendszerfelelősként, ill. a Rendszertechnikai osztály vezetőjeként bekapcsolódott a harmadik generációs rádiórelé család rendszer és berendezés fejlesztési munkáiba, majd a Magyar Posta országos mikrohullámú hálózatfejlesztési programjában a Távközlési Kutató Intézet tervezési-gyártási-telepítési feladatainak irányításáért felelős megbízottként dolgozott 1991-ig.
Mindketten úgy éreztük, hogy kötelességünk a Távközlési Kutató Intézetnek és annak a hatalmas tudásvagyonnak, amit a sok kiváló elme közössége jelentett, emléket állítani. Sajnos saját ismereteinkből csak a mikrohullámú rendszerek és berendezések szakterület bemutatására futotta. Reméljük, hogy az egyéb szakterületek volt munkatársai is megírják majd saját történeteiket.
Munkánk letölthető változata (pdf)>>
Hima Ernő
Hima Ernő a Puskás Tivadar Távközlési Technikumról (PTTT) és híradástechnikai ismeretekről ír "A Puskásban képesítőztem" c. információs és ismeretterjesztő anyagában.